Card list

Bushiroad Championship Series (Autumn Circuit ) 2017 (Greece)

Champion: Nick Malas

Deck Name: The Return Of Steve !!!

G Unit
Dark Dragon, Carnivore Dragon
G-TD10/001EN
(x1)
Dark Dragon, Carnivore Dragon
Dark Dragon, Phantom Blaster
G-LD01/001EN
(x4)
Dark Dragon, Phantom Blaster "Diablo"
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Doomed
G-BT04/001EN
(x2)
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Doomed
Dark Dragon, Spectral Blaster
G-BT06/004EN
(x2)
Dark Dragon, Spectral Blaster "Diablo"
Dark Dragon, Plotmaker Dragon
G-BT09/013EN
(x2)
Dark Dragon, Plotmaker Dragon
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Dragon
G-BT10/Re:01EN
(x3)
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Dragon
Dark Knight, Ludvik
G-FC03/028EN
(x1)
Dark Knight, Ludvik
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Grade3
Dragheart, Luard
G-TD10/003EN (x3)
Dragheart, Luard
Blaster Dark
G-LD01/003EN (x3)
Blaster Dark "Diablo"
Phantom Blaster Dragon
G-BT04/SR03EN (x2)
Phantom Blaster Dragon
 
Grade2
Dark Night Maiden, Macha
G-LD01/005EN (x4)
Dark Night Maiden, Macha
Blaster Dark Spirit
BT09/020EN (x1)
Blaster Dark Spirit
Black Chain Flame Dance Formation, Hoel
G-BT06/013EN (x2)
Black Chain Flame Dance Formation, Hoel
Dark Saga Painter
G-BT06/055EN (x1)
Dark Saga Painter
Dragwizard, Morfessa
G-BT09/006EN (x2)
Dragwizard, Morfessa
     
Grade1
Dark Heart Trumpeter
G-LD01/007EN (x1)
Dark Heart Trumpeter
Pitch Black Sage, Charon
G-LD01/008EN (x2)
Pitch Black Sage, Charon
Gururubau
BT04/010EN (x1)
Gururubau
Black Chain Spirit Dance Formation, Kahedin
G-BT06/027EN (x2)
Black Chain Spirit Dance Formation, Kahedin
Dragsaver, Esras
G-BT09/014EN (x4)
Dragsaver, Esras
Abyssal Owl
G-BT09/029EN (x3)
Abyssal Owl
Black-winged Swordbreaker
G-RC01/015EN (x1)
Black-winged Swordbreaker
Decipherer of Prohibited Books
PR/0195EN (x1)
Decipherer of Prohibited Books
Grade0
Revenger, Undead Angel
G-LD01/012EN (x3)
Revenger, Undead Angel
Leaping Knight, Ligan Lumna
G-LD01/013EN (x2)
Leaping Knight, Ligan Lumna
Flatbau
G-LD01/014EN (x2)
Flatbau
Grim Reaper
BT04/050EN (x1)
Grim Reaper
Abyss Healer
BT04/053EN (x1)
Abyss Healer
Cursed Eye Raven
G-BT03/054EN (x1)
Cursed Eye Raven
Fullbau
G-BT06/061EN (x1)
Fullbau "Diablo"
Mage of the Rogue Eye, Arsur
G-BT06/065EN (x1)
Mage of the Rogue Eye, Arsur
Belial Owl
G-BT10/011EN (x4)
Belial Owl
Witch of Black Cats, Milcra
EB11/034EN (x1)
Witch of Black Cats, Milcra
   

1st Runner-Up: Alexandros Photiou

Deck Name: Fullmetal Paladins X

G Unit
Aerial Divine Knight, Altmile
G-BT04/003EN
(x2)
Aerial Divine Knight, Altmile
Aerial Divine Knight, Altmile
G-BT04/S01EN
(x1)
Aerial Divine Knight, Altmile
Blazing Sword, Fides
G-BT08/003EN
(x1)
Blazing Sword, Fides
Blazing Sword, Fides
G-BT08/S01EN
(x1)
Blazing Sword, Fides
Transcending the Heavens, Altmile
G-BT08/S13EN
(x1)
Transcending the Heavens, Altmile
Holy Dragon, Luminous Hope Dragon
G-BT10/003EN
(x2)
Holy Dragon, Luminous Hope Dragon
Holy Dragon, Luminous Hope Dragon
G-BT10/S01EN
(x1)
Holy Dragon, Luminous Hope Dragon
Holy Dragon, Brave Lancer Dragon
G-CHB01/001EN
(x2)
Holy Dragon, Brave Lancer Dragon
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Divine Knight of Godly Defense, Igraine
G-CHB01/011EN
(x2)
Divine Knight of Godly Defense, Igraine
Holy Dragon, Laserguard Dragon
G-FC03/025EN
(x1)
Holy Dragon, Laserguard Dragon
Holy Beast, Divine Maskkgal
G-FC04/025EN
(x1)
Holy Beast, Divine Maskkgal
Grade3
Blue Sky Knight, Altmile
G-TD11/003EN (x1)
Blue Sky Knight, Altmile
Blue Sky Knight, Altmile
G-BT08/S15EN (x1)
Blue Sky Knight, Altmile
Knight of Heavenly Decree, Altmile
G-CHB01/005EN (x4)
Knight of Heavenly Decree, Altmile
 
Grade2
Counteroffensive Knight, Suleiman
G-BT06/003EN (x3)
Counteroffensive Knight, Suleiman
Counteroffensive Knight, Suleiman
G-BT06/S01EN (x1)
Counteroffensive Knight, Suleiman
Escort Eagle
G-BT08/046EN (x2)
Escort Eagle
Knight of Encouragement, Albion
G-CHB01/006EN (x3)
Knight of Encouragement, Albion
Knight of Ambuscade, Redon
G-CHB01/012EN (x3)
Knight of Ambuscade, Redon
Hopesong Angel
G-CHB01/045EN (x2)
Hopesong Angel
   
Grade1
Support Sorcerer of Damascus
G-TD11/010EN (x4)
Support Sorcerer of Damascus
Hope Keeper
G-BT06/012EN (x2)
Hope Keeper
Headwind Knight, Selim
G-BT06/025EN (x1)
Headwind Knight, Selim
Hope Keeper
G-BT06/S09EN (x1)
Hope Keeper
Security Knight, Regius
G-CHB01/013EN (x1)
Security Knight, Regius
Laurel Knight, Sicilus
G-CHB01/Re:01EN (x4)
Laurel Knight, Sicilus
   
Grade0
Bringer of Good Luck, Epona
TD01/013EN (x2)
Bringer of Good Luck, Epona
Knight of Discipline, Alectos
G-TD11/013EN (x1)
Knight of Discipline, Alectos
Painful Blow Knight, Gurgitus
G-TD11/014EN (x2)
Painful Blow Knight, Gurgitus
Bringer of Dreams, Belenus
G-BT02/011EN (x4)
Bringer of Dreams, Belenus
Arongal
G-BT11/051EN (x4)
Arongal
Maskkgal
G-FC04/049EN (x4)
Maskkgal
   

2nd Runner-Up: Antonis Nikoloudakis

Deck Name: Mamateo#7, Otokoda !!!

G Unit
Metapulsar, Split Pegasus
G-BT09/009EN
(x2)
Metapulsar, Split Pegasus
Metapulsar, Avenir Phoenix
G-BT11/011EN
(x4)
Metapulsar, Avenir Phoenix
Interdimensional Dragon, Heteroround Dragon
G-CB04/008EN
(x2)
Interdimensional Dragon, Heteroround Dragon
Chronodragon Nextage
G-CB04/S09EN
(x4)
Chronodragon Nextage
Retroactive Time Maiden, Uluru
G-FC03/042EN
(x2)
Retroactive Time Maiden, Uluru
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Metapulsar, Altered Dragon
PR/0288EN
(x1)
Metapulsar, Altered Dragon
 
Grade3
Chronojet Dragon
G-TD06/003EN (x1)
Chronojet Dragon
Chronojet Dragon G
G-TD09/002EN (x4)
Chronojet Dragon G
Pulsar, Replenish Coatl
G-BT11/094EN (x2)
Pulsar, Replenish Coatl
 
Grade2
Chronospin Serpent
G-TD09/005EN (x3)
Chronospin Serpent
Pulsar, Cruising Dragon
G-BT11/024EN (x4)
Pulsar, Cruising Dragon
Pulsar Tamer, Manish
G-BT11/045EN (x4)
Pulsar Tamer, Manish
 
Grade1
Pulsar, Transit Dragon
G-BT11/046EN (x4)
Pulsar, Transit Dragon
Pulsar, Revolver Dracokid
G-BT11/047EN (x4)
Pulsar, Revolver Dracokid
Steam Tamer, Arka
G-CHB01/017EN (x4)
Steam Tamer, Arka
Steam Maiden, Melem
G-RC01/025EN (x2)
Steam Maiden, Melem
Grade0
Chrono Dran
G-TD06/014EN (x2)
Chrono Dran
Chronovolley Rabbit
G-TD09/015EN (x2)
Chronovolley Rabbit
Chronodoze Sheep
G-TD09/016EN (x3)
Chronodoze Sheep
Vainglory-dream Gear Cat
G-BT02/069EN (x2)
Vainglory-dream Gear Cat
Steam Battler, Ur-Watar
G-BT05/103EN (x1)
Steam Battler, Ur-Watar
Pulsar Tamer, Annem
G-BT11/102EN (x4)
Pulsar Tamer, Annem
Heart Thump Worker
G-CHB01/Re:06EN (x4)
Heart Thump Worker
 

▲back to deckrecipe top