Card list

Bushiroad Championship Series 2017 (Australia)

Champion: Dylan Tedja

Deck Name: Denny the meme ghostie @WCC

G Unit
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
G-BT06/008EN
(x1)
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
Ghostie Great King, Obadiah
G-BT06/037EN
(x1)
Ghostie Great King, Obadiah
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
G-BT06/S06EN
(x1)
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
Tempest-calling Pirate King, Goauche
G-BT08/009EN
(x3)
Tempest-calling Pirate King, Goauche
Tempest-calling Pirate King, Goauche
G-BT08/S07EN
(x1)
Tempest-calling Pirate King, Goauche
Pirate King of Redemption, Dragut
G-CHB03/002EN
(x1)
Pirate King of Redemption, Dragut
Diabolist of Corpse, Negrosonger
G-CHB03/005EN
(x1)
Diabolist of Corpse, Negrosonger
Seven Seas Dignitary, Nightzeolla
G-CHB03/011EN
(x1)
Seven Seas Dignitary, Nightzeolla
Diabolist of Corpse, Negrosonger
G-CHB03/S03EN
(x1)
Diabolist of Corpse, Negrosonger
Loved by the Seven Seas, Nightmist
G-FC02/020EN
(x2)
Loved by the Seven Seas, Nightmist
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x2)
Air Element, Sebreeze
Unfading Ship, Immortal Galleon
G-FC04/019EN
(x1)
Unfading Ship, Immortal Galleon
Grade3
Seven Seas Sage, Plegeton
G-FC02/043EN (x3)
Seven Seas Sage, Plegeton
     
Grade2
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
G-BT06/086EN (x4)
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
Seven Seas Pillager, Nightspinel
G-BT08/087EN (x4)
Seven Seas Pillager, Nightspinel
Seven Seas Crack Soldier, Nightjasper
G-CHB03/025EN (x1)
Seven Seas Crack Soldier, Nightjasper
 
Grade1
Dancing Cutlass
BT02/025EN (x2)
Dancing Cutlass
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
G-BT06/089EN (x4)
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
Witch Doctor of the Seven Seas, Raistutor
G-BT08/091EN (x4)
Witch Doctor of the Seven Seas, Raistutor
Seven Seas Shipmate, Nightalert
G-CHB03/052EN (x4)
Seven Seas Shipmate, Nightalert
Grade0
Rough Seas Banshee
G-TD08/018EN (x2)
Rough Seas Banshee
Chappie the Ghostie
BT02/026EN (x4)
Chappie the Ghostie
Rough Seas Banshee
BT02/055EN (x2)
Rough Seas Banshee
Peter the Ghostie
BT13/086EN (x1)
Peter the Ghostie
Performing Zombie
BT17/136EN (x4)
Performing Zombie
Seven Seas Apprentice, Nightrunner
G-BT06/091EN (x1)
Seven Seas Apprentice, Nightrunner
Mick the Ghostie and Family
G-BT06/094EN (x2)
Mick the Ghostie and Family
Seven Seas Private, Styx
G-CHB03/055EN (x2)
Seven Seas Private, Styx
Seven Seas Dragon Undead, Scavenge Dragon
G-CHB03/056EN (x2)
Seven Seas Dragon Undead, Scavenge Dragon
Dead of the Seven Seas, Aurelio
G-CHB03/057EN (x4)
Dead of the Seven Seas, Aurelio
   

1st Runner-Up: Jake Hudson

Deck Name: Transcension of Dragwizards

G Unit
Dark Dragon, Carnivore Dragon
G-TD10/001EN
(x1)
Dark Dragon, Carnivore Dragon
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Dragon
G-BT03/003EN
(x2)
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Dragon
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Doomed
G-BT04/SR05EN
(x1)
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Doomed
Dark Dragon, Spectral Blaster
G-BT06/004EN
(x2)
Dark Dragon, Spectral Blaster "Diablo"
Dragdriver, Luard
G-BT09/005EN
(x2)
Dragdriver, Luard
Dragdriver, Luard
G-BT09/S03EN
(x1)
Dragdriver, Luard
Dark Dragon, Plotmaker Dragon
G-BT09/S09EN
(x2)
Dark Dragon, Plotmaker Dragon
Dark Element, Dizmel
G-FC03/051EN
(x1)
Dark Element, Dizmel
Dark Knight, Irgahn Vert
G-FC04/004EN
(x1)
Dark Knight, Irgahn Vert
Witch Queen of Iniquity, Jeliddo
G-FC04/028EN
(x1)
Witch Queen of Iniquity, Jeliddo
Dark Dragon, Phantom Blaster
G-LD01/001EN
(x2)
Dark Dragon, Phantom Blaster "Diablo"
 
Grade3
Dragheart, Luard
G-TD10/003EN (x3)
Dragheart, Luard
Sharp Fang Witch, Fodla
BT15/021EN (x2)
Sharp Fang Witch, Fodla
Dragheart, Luard
G-BT09/S13EN (x1)
Dragheart, Luard
 
Grade2
Knight of Darkness, Rugos
BT04/023EN (x3)
Knight of Darkness, Rugos
Black Chain Flame Dance Formation, Hoel
G-BT06/013EN (x4)
Black Chain Flame Dance Formation, Hoel
Dragwizard, Morfessa
G-BT09/006EN (x3)
Dragwizard, Morfessa
Dragwizard, Morfessa
G-BT09/S04EN (x1)
Dragwizard, Morfessa
Grade1
Dragwizard, Knies
G-TD10/009EN (x2)
Dragwizard, Knies
Black-winged Swordbreaker
BT15/011EN (x1)
Black-winged Swordbreaker
Cherishing Knight, Branwen
G-BT03/025EN (x2)
Cherishing Knight, Branwen
Black Chain Spirit Dance Formation, Kahedin
G-BT06/027EN (x3)
Black Chain Spirit Dance Formation, Kahedin
Dragsaver, Esras
G-BT09/014EN (x4)
Dragsaver, Esras
Abyssal Owl
G-BT09/029EN (x3)
Abyssal Owl
Abyssal Owl
G-BT09/S14EN (x1)
Abyssal Owl
 
Grade0
Howl Owl
G-TD10/018EN (x4)
Howl Owl
Death Feather Eagle
BT05/068EN (x2)
Death Feather Eagle
Mage of the Rogue Eye, Arsur
G-BT06/065EN (x2)
Mage of the Rogue Eye, Arsur
Lingering Night Revenger, Conrad
G-BT09/062EN (x1)
Lingering Night Revenger, Conrad
Belial Owl
G-BT10/011EN (x4)
Belial Owl
Witch of Heresy, Jeliddo
G-FC04/052EN (x4)
Witch of Heresy, Jeliddo
   

2nd Runner-Up: Benjamin Wang

Deck Name: Thou Art I, Gaia Emperor

G Unit
Great Emperor Dragon, Gaia Dynast
G-BT10/007EN
(x2)
Great Emperor Dragon, Gaia Dynast
Cliff Authority Retainer, Blockade Ganga
G-BT10/014EN
(x2)
Cliff Authority Retainer, Blockade Ganga
Great Emperor Dragon, Gaia Dynast
G-BT10/S05EN
(x2)
Great Emperor Dragon, Gaia Dynast
Destruction Tyrant, Archraider
G-FC01/033EN
(x1)
Destruction Tyrant, Archraider
Iron-armored Chancellor, Dymorphalanx
G-FC03/033EN
(x1)
Iron-armored Chancellor, Dymorphalanx
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Dark Element, Dizmel
G-FC03/051EN
(x1)
Dark Element, Dizmel
Destruction Tyrant, Volcantyranno
G-FC04/009EN
(x1)
Destruction Tyrant, Volcantyranno
Barrage Giant Cannon, Bullish Primer
G-FC04/033EN
(x1)
Barrage Giant Cannon, Bullish Primer
Absolute Ruler, Gluttony Dogma
G-TCB01/006EN
(x3)
Absolute Ruler, Gluttony Dogma
Absolute Ruler, Gluttony Dogma
G-TCB01/S03EN
(x1)
Absolute Ruler, Gluttony Dogma
 
Grade3
Frenzy Emperor Dragon, Gaia Desperado
G-BT10/015EN (x2)
Frenzy Emperor Dragon, Gaia Desperado
Frenzy Emperor Dragon, Gaia Desperado
G-BT10/S10EN (x2)
Frenzy Emperor Dragon, Gaia Desperado
Emperor Dragon, Gaia Emperor
G-BT10/S13EN (x2)
Emperor Dragon, Gaia Emperor
Emperor Dragon, Gaia Emperor
G-TCB01/S04EN (x2)
Emperor Dragon, Gaia Emperor
Grade2
Conflagration Dragon, Gigant Flame
G-BT10/016EN (x3)
Conflagration Dragon, Gigant Flame
Blade Dragon, Jigsawsaurus
G-TCB01/015EN (x3)
Blade Dragon, Jigsawsaurus
Beam Dragon, Apatomaser
G-TCB01/031EN (x3)
Beam Dragon, Apatomaser
Explosive Dragon, Sarcoblaze
G-TCB01/057EN (x2)
Explosive Dragon, Sarcoblaze
Grade1
Fullfire Elk
G-BT10/066EN (x2)
Fullfire Elk
Savage Guardian
G-TCB01/016EN (x4)
Savage Guardian
Prism Bird
G-TCB01/033EN (x3)
Prism Bird
Cold Dragon, Freezernyx
G-TCB01/059EN (x3)
Cold Dragon, Freezernyx
Collision Dragon, Charging Pachycephalo
PR/0340EN (x2)
Collision Dragon, Charging Pachycephalo
     
Grade0
Savage Notice
G-BT10/071EN (x4)
Savage Notice
Ancient Dragon, Dinodile
G-BT10/073EN (x4)
Ancient Dragon, Dinodile
Artillery Dragon, Flint Ankylo
G-FC04/057EN (x4)
Artillery Dragon, Flint Ankylo
Cannon Fire Dragon, Parasaulauncher
G-TCB01/017EN (x4)
Cannon Fire Dragon, Parasaulauncher
Baby Camara
G-TCB01/035EN (x1)
Baby Camara
     

▲back to deckrecipe top