Card list

Bushiroad Championship Series 2017 (Malaysia)

Champion: Lee Jian Hui

Deck Name: Asia Spring Circuit Champion Decklist #2

G Unit
Ghostie Great King, Obadiah
G-BT06/037EN
(x1)
Ghostie Great King, Obadiah
Tempest-calling Pirate King, Goauche
G-BT08/009EN
(x4)
Tempest-calling Pirate King, Goauche
Great Witch Doctor of Banquets, Negrolily
G-BT08/019EN
(x2)
Great Witch Doctor of Banquets, Negrolily
Pirate King of Redemption, Dragut
G-CHB03/002EN
(x2)
Pirate King of Redemption, Dragut
Diabolist of Corpse, Negrosonger
G-CHB03/005EN
(x2)
Diabolist of Corpse, Negrosonger
Diabolist of Tombs, Negromode
G-CHB03/024EN
(x1)
Diabolist of Tombs, Negromode
Pirate King of the Abyss, Blueheart
G-FC01/043EN
(x1)
Pirate King of the Abyss, Blueheart
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon
G-FC03/043EN
(x1)
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Light Element, Agleam
PR/0255EN
(x1)
Light Element, Agleam
   
Grade3
Vampire Princess of Night Fog, Nightrose
G-TD08/004EN (x4)
Vampire Princess of Night Fog, Nightrose
Ice Prison Hades Emperor, Cocytus
BT13/017EN (x2)
Ice Prison Hades Emperor, Cocytus "Яeverse"
Mighty Rogue, Nightstorm
G-BT06/083EN (x1)
Mighty Rogue, Nightstorm
 
Grade2
Witch Doctor of the Rotten Sea, Negrorook
G-TD08/007EN (x2)
Witch Doctor of the Rotten Sea, Negrorook
Witch Doctor of Languor, Negrolazy
G-BT06/019EN (x4)
Witch Doctor of Languor, Negrolazy
Skeleton Cannoneer
G-BT06/087EN (x4)
Skeleton Cannoneer
King Serpent
PR/0158EN (x2)
King Serpent
Grade1
Waterspout Djinn
G-BT06/020EN (x4)
Waterspout Djinn
Tommy the Ghostie Brothers
G-BT06/039EN (x2)
Tommy the Ghostie Brothers
Witch Doctor of Powdered Bone, Negrobone
G-BT06/040EN (x3)
Witch Doctor of Powdered Bone, Negrobone
Air Elemental, Twitterun
G-BT06/104EN (x2)
Air Elemental, Twitterun
Bale the Ghostie
G-BT08/090EN (x1)
Bale the Ghostie
Tommy the Ghostie Brothers
G-CHB03/027EN (x2)
Tommy the Ghostie Brothers
   
Grade0
Undying Departed, Grenache
G-TD08/014EN (x1)
Undying Departed, Grenache
Good Luck Charm Banshee
G-TD08/017EN (x4)
Good Luck Charm Banshee
Rough Seas Banshee
G-TD08/018EN (x4)
Rough Seas Banshee
Mick the Ghostie and Family
G-BT06/094EN (x4)
Mick the Ghostie and Family
Rampage Shade
G-BT08/020EN (x4)
Rampage Shade
     

1st Runner-Up: Bryan Yang Chu Jie

Deck Name: Loh Hamboon pls teach me!!

G Unit
Ghostie Great King, Obadiah
G-BT06/037EN
(x1)
Ghostie Great King, Obadiah
Eclipse Dragonhulk, Jumble Dragon
G-CHB03/023EN
(x1)
Eclipse Dragonhulk, Jumble Dragon
Diabolist of Tombs, Negromode
G-CHB03/024EN
(x1)
Diabolist of Tombs, Negromode
 
Grade3
Seven Seas Sage, Plegeton
G-FC02/043EN (x4)
Seven Seas Sage, Plegeton
     
Grade2
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
G-BT06/086EN (x4)
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
Seven Seas Pillager, Nightspinel
G-BT08/087EN (x4)
Seven Seas Pillager, Nightspinel
Seven Seas Crack Soldier, Nightjasper
G-CHB03/025EN (x4)
Seven Seas Crack Soldier, Nightjasper
 
Grade1
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
G-BT06/089EN (x4)
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
Witch Doctor of the Seven Seas, Raistutor
G-BT08/091EN (x4)
Witch Doctor of the Seven Seas, Raistutor
Seven Seas Shipmate, Nightalert
G-CHB03/052EN (x4)
Seven Seas Shipmate, Nightalert
 
Grade0
Rough Seas Banshee
G-TD08/018EN (x4)
Rough Seas Banshee
Chappie the Ghostie
BT02/026EN (x4)
Chappie the Ghostie
Performing Zombie
BT17/136EN (x4)
Performing Zombie
Seven Seas Apprentice, Nightrunner
G-BT06/091EN (x1)
Seven Seas Apprentice, Nightrunner
Mick the Ghostie and Family
G-BT06/094EN (x4)
Mick the Ghostie and Family
Rookie Pirate, Gina
G-BT08/093EN (x1)
Rookie Pirate, Gina
Dead of the Seven Seas, Aurelio
G-CHB03/057EN (x4)
Dead of the Seven Seas, Aurelio
 

2nd Runner-Up: Yong Soon Hoy

Deck Name: "Nobpdy is perfect" I'm Nobody

G Unit
Dark Dragon, Phantom Blaster
G-LD01/001EN
(x2)
Dark Dragon, Phantom Blaster "Diablo"
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Dragon
G-BT03/003EN
(x2)
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Dragon
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Doomed
G-BT04/001EN
(x1)
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Doomed
Dark Dragon, Spectral Blaster
G-BT06/004EN
(x2)
Dark Dragon, Spectral Blaster "Diablo"
Dragdriver, Luard
G-BT09/005EN
(x3)
Dragdriver, Luard
Dark Dragon, Plotmaker Dragon
G-BT09/013EN
(x3)
Dark Dragon, Plotmaker Dragon
Draganger, Ogma
G-BT10/001EN
(x1)
Draganger, Ogma
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Dark Element, Dizmel
G-FC03/051EN
(x1)
Dark Element, Dizmel
     
Grade3
Dragheart, Luard
G-TD10/003EN (x4)
Dragheart, Luard
Blue Thorn Heavy-slash, Valdemar
G-TD10/004EN (x2)
Blue Thorn Heavy-slash, Valdemar
Sharp Fang Witch, Fodla
BT15/021EN (x1)
Sharp Fang Witch, Fodla
 
Grade2
Dragwizard, Liafail
G-TD10/007EN (x2)
Dragwizard, Liafail
Black Chain Flame Dance Formation, Hoel
G-BT06/013EN (x3)
Black Chain Flame Dance Formation, Hoel
Blaster Axe
G-BT06/053EN (x3)
Blaster Axe
Dragwizard, Morfessa
G-BT09/006EN (x3)
Dragwizard, Morfessa
Grade1
Dark Heart Trumpeter
G-LD01/007EN (x1)
Dark Heart Trumpeter
Black-winged Swordbreaker
BT15/011EN (x1)
Black-winged Swordbreaker
Cherishing Knight, Branwen
G-BT03/025EN (x2)
Cherishing Knight, Branwen
Black Chain Spirit Dance Formation, Kahedin
G-BT06/027EN (x3)
Black Chain Spirit Dance Formation, Kahedin
Dragsaver, Esras
G-BT09/014EN (x4)
Dragsaver, Esras
Abyssal Owl
G-BT09/029EN (x4)
Abyssal Owl
   
Grade0
Healing Revenger
TD10/017EN (x2)
Healing Revenger
Revenger, Undead Angel
G-LD01/012EN (x4)
Revenger, Undead Angel
Flatbau
G-LD01/014EN (x2)
Flatbau
Howl Owl
G-LD01/015EN (x2)
Howl Owl
Creeping Dark Goat
EB11/028EN (x1)
Creeping Dark Goat
Cursed Eye Raven
G-BT03/054EN (x2)
Cursed Eye Raven
Belial Owl
G-BT10/011EN (x4)
Belial Owl
 

▲back to deckrecipe top