Card list

Bushiroad Championship Series 2017 (USA/Newark)

Champion: Adam Weinstein

Deck Name: If I got top 3, give Beelzebub Support

G Unit
Ghostie Great King, Obadiah
G-BT06/037EN
(x1)
Ghostie Great King, Obadiah
Tempest-calling Pirate King, Goauche
G-BT08/009EN
(x2)
Tempest-calling Pirate King, Goauche
Great Witch Doctor of Banquets, Negrolily
G-BT08/019EN
(x1)
Great Witch Doctor of Banquets, Negrolily
Tempest-calling Pirate King, Goauche
G-BT08/S07EN
(x2)
Tempest-calling Pirate King, Goauche
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
G-BT08/S29EN
(x2)
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
Pirate King of Redemption, Dragut
G-CHB03/002EN
(x1)
Pirate King of Redemption, Dragut
Diabolist of Corpse, Negrosonger
G-CHB03/005EN
(x4)
Diabolist of Corpse, Negrosonger
Diabolist of Tombs, Negromode
G-CHB03/024EN
(x1)
Diabolist of Tombs, Negromode
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Metal Element, Scryew
G-FC03/050EN
(x1)
Metal Element, Scryew
   
Grade3
Seven Seas Dragon Undead, Prisoner Dragon
G-BT06/084EN (x2)
Seven Seas Dragon Undead, Prisoner Dragon
     
Grade2
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
G-BT06/086EN (x4)
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
Seven Seas Pillager, Nightspinel
G-BT08/087EN (x4)
Seven Seas Pillager, Nightspinel
Seven Seas Crack Soldier, Nightjasper
G-CHB03/025EN (x1)
Seven Seas Crack Soldier, Nightjasper
 
Grade1
Greedy Mimic
G-TD08/010EN (x2)
Greedy Mimic
Evil Shade
BT02/051EN (x4)
Evil Shade
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
G-BT06/089EN (x4)
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
Witch Doctor of the Seven Seas, Raistutor
G-BT08/091EN (x4)
Witch Doctor of the Seven Seas, Raistutor
Seven Seas Shipmate, Nightalert
G-CHB03/052EN (x4)
Seven Seas Shipmate, Nightalert
     
Grade0
Chappie the Ghostie
BT02/026EN (x3)
Chappie the Ghostie
Rough Seas Banshee
BT02/055EN (x4)
Rough Seas Banshee
Jimmy the Ghostie
BT17/134EN (x4)
Jimmy the Ghostie
Performing Zombie
BT17/136EN (x4)
Performing Zombie
Seven Seas Apprentice, Nightrunner
G-BT06/091EN (x1)
Seven Seas Apprentice, Nightrunner
Rookie Pirate, Gina
G-BT08/093EN (x1)
Rookie Pirate, Gina
Seven Seas Dragon Undead, Scavenge Dragon
G-CHB03/056EN (x4)
Seven Seas Dragon Undead, Scavenge Dragon
 

1st Runner-Up: Kristopher Bunis

Deck Name: The Office, Season 7, Episode 19, min 14:45

G Unit
Tempest-calling Pirate King, Goauche
G-BT08/009EN
(x4)
Tempest-calling Pirate King, Goauche
Pirate King of Redemption, Dragut
G-CHB03/002EN
(x2)
Pirate King of Redemption, Dragut
Diabolist of Corpse, Negrosonger
G-CHB03/005EN
(x2)
Diabolist of Corpse, Negrosonger
Pirate King of the Abyss, Blueheart
G-FC01/043EN
(x1)
Pirate King of the Abyss, Blueheart
Ghostie Great King, Obadiah
G-BT06/037EN
(x1)
Ghostie Great King, Obadiah
Great Witch Doctor of Banquets, Negrolily
G-BT08/019EN
(x2)
Great Witch Doctor of Banquets, Negrolily
Diabolist of Tombs, Negromode
G-CHB03/024EN
(x1)
Diabolist of Tombs, Negromode
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon
G-FC03/043EN
(x1)
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon
Light Element, Agleam
PR/0255EN
(x1)
Light Element, Agleam
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
   
Grade3
Vampire Princess of Night Fog, Nightrose
G-TD08/004EN (x3)
Vampire Princess of Night Fog, Nightrose
Vampire Princess of Night Fog, Nightrose
G-CHB03/Re:02EN (x1)
Vampire Princess of Night Fog, Nightrose
Vampire Princess of Starlight, Nightrose
G-CHB03/006EN (x1)
Vampire Princess of Starlight, Nightrose
Mighty Rogue, Nightstorm
G-BT06/083EN (x1)
Mighty Rogue, Nightstorm
Grade2
Witch Doctor of Languor, Negrolazy
G-BT06/019EN (x4)
Witch Doctor of Languor, Negrolazy
Skeleton Cannoneer
G-BT06/087EN (x4)
Skeleton Cannoneer
Maltreat Shade
G-CHB03/013EN (x2)
Maltreat Shade
King Serpent
PR/0158EN (x2)
King Serpent
King Serpent
G-CHB03/026EN (x1)
King Serpent
     
Grade1
Tommy the Ghostie Brothers
G-BT06/039EN (x4)
Tommy the Ghostie Brothers
Waterspout Djinn
G-BT06/020EN (x4)
Waterspout Djinn
Witch Doctor of Powdered Bone, Negrobone
G-BT06/040EN (x3)
Witch Doctor of Powdered Bone, Negrobone
Fatal Shade
G-CHB03/029EN (x2)
Fatal Shade
Bale the Ghostie
G-BT08/090EN (x1)
Bale the Ghostie
     
Grade0
Mick the Ghostie and Family
G-BT06/094EN (x4)
Mick the Ghostie and Family
Rough Seas Banshee
G-TD08/018EN (x4)
Rough Seas Banshee
Rampage Shade
G-BT08/020EN (x4)
Rampage Shade
Good Luck Charm Banshee
G-TD08/017EN (x4)
Good Luck Charm Banshee
Undying Departed, Grenache
G-TD08/014EN (x1)
Undying Departed, Grenache
     

2nd Runner-Up: George Kyan

Deck Name: Luard Ogma

G Unit
Dark Dragon, Carnivore Dragon
G-TD10/001EN
(x3)
Dark Dragon, Carnivore Dragon
Dark Dragon, Phantom Blaster
G-LD01/001EN
(x2)
Dark Dragon, Phantom Blaster "Diablo"
Dark Dragon, Spectral Blaster
G-BT06/004EN
(x1)
Dark Dragon, Spectral Blaster "Diablo"
Dragdriver, Luard
G-BT09/005EN
(x2)
Dragdriver, Luard
Dark Dragon, Plotmaker Dragon
G-BT09/013EN
(x2)
Dark Dragon, Plotmaker Dragon
Draganger, Ogma
G-BT10/001EN
(x3)
Draganger, Ogma
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Dark Element, Dizmel
G-FC03/051EN
(x1)
Dark Element, Dizmel
Light Element, Agleam
PR/0255EN
(x1)
Light Element, Agleam
     
Grade3
Dragheart, Luard
G-TD10/003EN (x4)
Dragheart, Luard
Sharp Fang Witch, Fodla
BT15/021EN (x1)
Sharp Fang Witch, Fodla
Supremacy Dragon, Claret Sword Dragon
G-BT03/004EN (x1)
Supremacy Dragon, Claret Sword Dragon
 
Grade2
Wily Revenger, Mana
BT15/023EN (x4)
Wily Revenger, Mana
Skull Witch, Nemain
EB11/013EN (x2)
Skull Witch, Nemain
Dragwizard, Morfessa
G-BT09/006EN (x4)
Dragwizard, Morfessa
Dragwizard, Uscias
PR/0338EN (x1)
Dragwizard, Uscias
Grade1
Black-winged Swordbreaker
BT15/011EN (x2)
Black-winged Swordbreaker
Cherishing Knight, Branwen
G-BT03/025EN (x4)
Cherishing Knight, Branwen
Dragsaver, Esras
G-BT09/014EN (x4)
Dragsaver, Esras
Abyssal Owl
G-BT09/029EN (x4)
Abyssal Owl
Grade0
Freezing Revenger
TD10/015EN (x4)
Freezing Revenger
Flatbau
G-LD01/014EN (x4)
Flatbau
Cursed Eye Raven
G-BT03/054EN (x4)
Cursed Eye Raven
Lingering Night Revenger, Conrad
G-BT09/062EN (x3)
Lingering Night Revenger, Conrad
Belial Owl
G-BT10/011EN (x4)
Belial Owl
     

▲back to deckrecipe top