Card list

Bushiroad World Championship 2016 (Australia)

Champion: Mark Guan

Deck Name: Don't ban Melem

G Unit
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
G-TD06/001EN
(x2)
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
Interdimensional Dragon, Faterider Dragon
G-BT02/005EN
(x1)
Interdimensional Dragon, Faterider Dragon
Chronodragon Nextage
G-BT04/002EN
(x4)
Chronodragon Nextage
Highbrow Steam, Raphanna
G-BT07/022EN
(x2)
Highbrow Steam, Raphanna
Interdimensional Beast, Upheaval Pegasus
G-FC01/042EN
(x1)
Interdimensional Beast, Upheaval Pegasus
Interdimensional Dragon, Warp Drive Dragon
G-FC03/006EN
(x3)
Interdimensional Dragon, Warp Drive Dragon
Retroactive Time Maiden, Uluru
G-FC03/042EN
(x2)
Retroactive Time Maiden, Uluru
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Grade3
Chronojet Dragon
G-TD01/002EN (x2)
Chronojet Dragon
Chronojet Dragon
G-TD06/003EN (x2)
Chronojet Dragon
Steam Fighter, Balih
G-BT04/035EN (x2)
Steam Fighter, Balih
Square-one Dragon
G-BT07/095EN (x1)
Square-one Dragon
Grade2
History-maker Dragon
G-TD06/007EN (x3)
History-maker Dragon
Upstream Dragon
G-BT04/018EN (x3)
Upstream Dragon
Steam Knight, Kalibum
G-BT04/083EN (x3)
Steam Knight, Kalibum
Drain-valve Dragon
G-BT07/097EN (x1)
Drain-valve Dragon
Grade1
Steam Maiden, Arlim
G-BT01/021EN (x4)
Steam Maiden, Arlim
Steam Breath Dragon
G-BT01/041EN (x3)
Steam Breath Dragon
Steam Scara, Gigi
G-BT01/042EN (x2)
Steam Scara, Gigi
Steam Maiden, Melem
G-BT05/022EN (x4)
Steam Maiden, Melem
Tick-away Dragon
PR/0254EN (x1)
Tick-away Dragon
     
Grade0
Steam Maiden, Uluru
G-TD01/018EN (x4)
Steam Maiden, Uluru
Luckypot Dracokid
G-TD01/019EN (x3)
Luckypot Dracokid
Steam Scara, Ka-lanma
G-TD06/015EN (x1)
Steam Scara, Ka-lanma
Heart Thump Worker
G-BT02/016EN (x4)
Heart Thump Worker
Tick Tock Worker
G-BT05/101EN (x3)
Tick Tock Worker
Steam Battler, Ur-Watar
G-BT05/103EN (x4)
Steam Battler, Ur-Watar
   

1st Runner-Up: Dylan Tedja

Deck Name: Wirab Salty

G Unit
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
G-TD06/001EN
(x2)
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Dragon
G-BT01/001EN
(x1)
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Dragon
Snow Element, Blizza
G-BT02/043EN
(x1)
Snow Element, Blizza
Chronodragon Nextage
G-BT04/SR06EN
(x4)
Chronodragon Nextage
Fiery March Colossus
G-BT05/040EN
(x1)
Fiery March Colossus
Highbrow Steam, Raphanna
G-BT07/022EN
(x2)
Highbrow Steam, Raphanna
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Revolution
G-FC02/007EN
(x2)
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Revolution
Retroactive Time Maiden, Uluru
G-FC03/042EN
(x2)
Retroactive Time Maiden, Uluru
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
     
Grade3
Chronojet Dragon
G-TD01/002EN (x4)
Chronojet Dragon
Steam Fighter, Balih
G-BT04/035EN (x2)
Steam Fighter, Balih
Square-one Dragon
G-BT07/095EN (x1)
Square-one Dragon
 
Grade2
History-maker Dragon
G-TD06/007EN (x3)
History-maker Dragon
Upstream Dragon
G-BT04/018EN (x3)
Upstream Dragon
Steam Knight, Kalibum
G-BT04/083EN (x3)
Steam Knight, Kalibum
Drain-valve Dragon
G-BT07/097EN (x1)
Drain-valve Dragon
Grade1
Steam Maiden, Arlim
G-BT01/021EN (x4)
Steam Maiden, Arlim
Steam Breath Dragon
G-BT01/041EN (x1)
Steam Breath Dragon
Steam Scara, Gigi
G-BT01/042EN (x2)
Steam Scara, Gigi
Steam Maiden, Melem
G-BT05/022EN (x4)
Steam Maiden, Melem
Steam Breath Dragon
PR/0172EN (x2)
Steam Breath Dragon
Tick-away Dragon
PR/0254EN (x1)
Tick-away Dragon
   
Grade0
Luckypot Dracokid
G-TD01/019EN (x3)
Luckypot Dracokid
Steam Maiden, Uluru
G-SD01/015EN (x4)
Steam Maiden, Uluru
Heart Thump Worker
G-BT02/016EN (x4)
Heart Thump Worker
Tick Tock Worker
G-BT05/101EN (x3)
Tick Tock Worker
Paradox-cannon Dracokid
G-BT05/102EN (x2)
Paradox-cannon Dracokid
Steam Battler, Ur-Watar
G-BT05/103EN (x3)
Steam Battler, Ur-Watar
   

2nd Runner-Up: Le Hao

Deck Name: Wild Beast of Jungle

G Unit
Omniscience Dragon, Managarmr
G-BT02/007EN
(x2)
Omniscience Dragon, Managarmr
Omniscience Dragon, Cath Palug
G-FC02/023EN
(x1)
Omniscience Dragon, Cath Palug
Omniscience Dragon, Hrimthurs
G-FC03/024EN
(x2)
Omniscience Dragon, Hrimthurs
Immortality Professor, Kundalini
G-FC03/047EN
(x2)
Immortality Professor, Kundalini
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Dark Element, Dizmel
G-FC03/051EN
(x1)
Dark Element, Dizmel
Omniscience Dragon, Afanc
G-TCB02/003EN
(x1)
Omniscience Dragon, Afanc
Sage-saint Professor, Bigbelly
G-TCB02/008EN
(x4)
Sage-saint Professor, Bigbelly
Head of the Bastion, Ardillo
G-TCB02/018EN
(x2)
Head of the Bastion, Ardillo
     
Grade3
Honorary Professor, Chatnoir
BT13/020EN (x2)
Honorary Professor, Chatnoir
Famous Professor, Bigbelly
G-BT02/008EN (x3)
Famous Professor, Bigbelly
Contradictory Instructor, Tusk Master
G-BT02/081EN (x2)
Contradictory Instructor, Tusk Master
Famous Professor, Bigbelly
G-BT02/S07EN (x1)
Famous Professor, Bigbelly
Grade2
Crayon Tiger
G-BT02/019EN (x4)
Crayon Tiger
Sleepy Tapir
G-BT02/083EN (x3)
Sleepy Tapir
Problem Child, Greybelly
G-TCB02/039EN (x3)
Problem Child, Greybelly
Field Glass Otter
G-TCB02/067EN (x3)
Field Glass Otter
Grade1
Contradictory Instructor, Shell Master
G-BT02/020EN (x4)
Contradictory Instructor, Shell Master
Diligent Assistant, Minibelly
G-BT02/037EN (x4)
Diligent Assistant, Minibelly
Scholarship Student, Aribelly
G-TCB02/041EN (x4)
Scholarship Student, Aribelly
 
Grade0
Pencil Koala
G-BT02/088EN (x1)
Pencil Koala
Cutter Falcon
G-BT02/089EN (x2)
Cutter Falcon
Application Researcher, Ponbelly
G-TCB02/021EN (x4)
Application Researcher, Ponbelly
Draft Unicorn
G-TCB02/072EN (x4)
Draft Unicorn
Draw of the School Cafeteria, Abysia
G-TCB02/073EN (x4)
Draw of the School Cafeteria, Abysia
Castanet Donkey
G-TCB02/074EN (x2)
Castanet Donkey
   

▲back to deckrecipe top