Card list

Bushiroad World Championship 2016 (Malaysia)

Champion: Benjamin Russel Thaver

Deck Name: GO GO TICK TOCK

G Unit
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
G-TD06/001EN
(x2)
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
Interdimensional Dragon, Faterider Dragon
G-BT02/005EN
(x1)
Interdimensional Dragon, Faterider Dragon
Chronodragon Nextage
G-BT04/002EN
(x3)
Chronodragon Nextage
Chronodragon Nextage
G-BT04/SR06EN
(x1)
Chronodragon Nextage
Highbrow Steam, Raphanna
G-BT07/022EN
(x2)
Highbrow Steam, Raphanna
Interdimensional Beast, Upheaval Pegasus
G-FC01/042EN
(x1)
Interdimensional Beast, Upheaval Pegasus
Interdimensional Dragon, Warp Drive Dragon
G-FC03/006EN
(x3)
Interdimensional Dragon, Warp Drive Dragon
Retroactive Time Maiden, Uluru
G-FC03/042EN
(x2)
Retroactive Time Maiden, Uluru
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
     
Grade3
Chronojet Dragon
G-TD01/002EN (x1)
Chronojet Dragon
Chronojet Dragon
G-TD06/003EN (x3)
Chronojet Dragon
Steam Fighter, Balih
G-BT04/035EN (x2)
Steam Fighter, Balih
Square-one Dragon
G-BT07/095EN (x1)
Square-one Dragon
Grade2
History-maker Dragon
G-TD06/007EN (x4)
History-maker Dragon
Upstream Dragon
G-BT04/018EN (x3)
Upstream Dragon
Steam Knight, Kalibum
G-BT04/083EN (x2)
Steam Knight, Kalibum
Drain-valve Dragon
G-BT07/097EN (x1)
Drain-valve Dragon
Grade1
Steam Maiden, Arlim
G-BT01/021EN (x4)
Steam Maiden, Arlim
Steam Scara, Gigi
G-BT01/042EN (x1)
Steam Scara, Gigi
Steam Maiden, Melem
G-BT05/022EN (x4)
Steam Maiden, Melem
Steam Breath Dragon
PR/0172EN (x4)
Steam Breath Dragon
Tick-away Dragon
PR/0254EN (x1)
Tick-away Dragon
     
Grade0
Steam Maiden, Uluru
G-TD01/018EN (x4)
Steam Maiden, Uluru
Luckypot Dracokid
G-TD01/019EN (x3)
Luckypot Dracokid
Heart Thump Worker
G-BT02/016EN (x2)
Heart Thump Worker
Heart Thump Worker
G-BT02/S12EN (x2)
Heart Thump Worker
Tick Tock Worker
G-BT05/101EN (x3)
Tick Tock Worker
Paradox-cannon Dracokid
G-BT05/102EN (x2)
Paradox-cannon Dracokid
Steam Battler, Ur-Watar
G-BT05/103EN (x3)
Steam Battler, Ur-Watar
 

1st Runner-Up: Wong Chir Hung

Deck Name: Salty

G Unit
Holy Dragon, Saint Blow Dragon
G-BT01/002EN
(x3)
Holy Dragon, Saint Blow Dragon
Holy Dragon, Saint Blow Dragon
G-BT01/S01EN
(x1)
Holy Dragon, Saint Blow Dragon
Divine Knight of Flashing Flame, Samuel
G-BT02/002EN
(x1)
Divine Knight of Flashing Flame, Samuel
Aerial Divine Knight, Altmile
G-BT04/003EN
(x3)
Aerial Divine Knight, Altmile
Aerial Divine Knight, Altmile
G-BT04/S01EN
(x1)
Aerial Divine Knight, Altmile
Blazing Sword, Fides
G-BT08/003EN
(x2)
Blazing Sword, Fides
Holy Dragon, Sanctuary Guard Regalie
G-FC01/025EN
(x4)
Holy Dragon, Sanctuary Guard Regalie
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Grade3
Sanctuary Guard Dragon
MT01/001EN (x4)
Sanctuary Guard Dragon
     
Grade2
Blaster Blade
TD01/005EN (x2)
Blaster Blade
Blaster Blade
BT01/002EN (x2)
Blaster Blade
Blaster Blade Spirit
BT09/019EN (x1)
Blaster Blade Spirit
Starlight Violinist
G-BT01/023EN (x1)
Starlight Violinist
Heat Elemental, Bwah
G-BT04/044EN (x1)
Heat Elemental, Bwah
Favored Pupil of Light and Dark, Llew
G-BT06/024EN (x4)
Favored Pupil of Light and Dark, Llew
Sage of Salvation, Benon
G-CMB01/016EN (x4)
Sage of Salvation, Benon
 
Grade1
Hidden Sage, Miron
G-BT02/022EN (x3)
Hidden Sage, Miron
Hope Keeper
G-BT06/012EN (x2)
Hope Keeper
Blaster-friend, Barcgal
G-BT06/048EN (x4)
Blaster-friend, Barcgal
Swordsman of Light, Blaster Rapier Laura
G-CMB01/017EN (x1)
Swordsman of Light, Blaster Rapier Laura
Laurel Knight, Sicilus
PR/0168EN (x4)
Laurel Knight, Sicilus
     
Grade0
Future Knight, Llew
BT01/012EN (x4)
Future Knight, Llew
Wingal Brave
BT05/016EN (x1)
Wingal Brave
Bringer of Dreams, Belenus
G-BT02/011EN (x3)
Bringer of Dreams, Belenus
Bringer of Dreams, Belenus
G-BT02/S09EN (x1)
Bringer of Dreams, Belenus
Floral Paladin, Flogal
G-BT06/051EN (x4)
Floral Paladin, Flogal
Bringer of Good Luck, Epona
MT01/014EN (x4)
Bringer of Good Luck, Epona
   

2nd Runner-Up: Joshua Lee Yong Yik

Deck Name: Free Trip Please

G Unit
Pirate King of Secret Schemes, Bandit Rum
G-TD08/001EN
(x1)
Pirate King of Secret Schemes, Bandit Rum
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
G-BT06/008EN
(x2)
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
Ghostie Great King, Obadiah
G-BT06/037EN
(x2)
Ghostie Great King, Obadiah
Tempest-calling Pirate King, Goauche
G-BT08/009EN
(x2)
Tempest-calling Pirate King, Goauche
Loved by the Seven Seas, Nightmist
G-FC02/020EN
(x4)
Loved by the Seven Seas, Nightmist
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon
G-FC03/043EN
(x2)
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon
Metal Element, Scryew
G-FC03/050EN
(x2)
Metal Element, Scryew
Snow Element, Blizza
PR/0183EN
(x1)
Snow Element, Blizza
Grade3
Lord of the Seven Seas, Nightmist
BT13/016EN (x4)
Lord of the Seven Seas, Nightmist
Seven Seas Sage, Plegeton
G-FC02/043EN (x3)
Seven Seas Sage, Plegeton
   
Grade2
Witch Doctor of the Rotten Sea, Negrorook
G-TD08/007EN (x3)
Witch Doctor of the Rotten Sea, Negrorook
Earth Elemental, Pokkur
G-BT03/044EN (x1)
Earth Elemental, Pokkur
Ruin Shade
G-BT06/038EN (x3)
Ruin Shade
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
G-BT06/086EN (x2)
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
Skeleton Cannoneer
G-BT06/087EN (x3)
Skeleton Cannoneer
     
Grade1
Dancing Cutlass
BT02/025EN (x4)
Dancing Cutlass
Waterspout Djinn
G-BT06/020EN (x4)
Waterspout Djinn
Tommy the Ghostie Brothers
G-BT06/039EN (x4)
Tommy the Ghostie Brothers
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
G-BT06/089EN (x2)
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
Grade0
Undying Departed, Grenache
G-TD08/014EN (x1)
Undying Departed, Grenache
Good Luck Charm Banshee
G-TD08/017EN (x4)
Good Luck Charm Banshee
Knight Spirit
BT02/052EN (x1)
Knight Spirit
Rough Seas Banshee
BT02/055EN (x4)
Rough Seas Banshee
Jimmy the Ghostie
BT17/134EN (x2)
Jimmy the Ghostie
Assault Command, Carignan
G-BT06/092EN (x1)
Assault Command, Carignan
Mick the Ghostie and Family
G-BT06/094EN (x4)
Mick the Ghostie and Family
 

▲back to deckrecipe top