Card list

Bushiroad World Championship 2016 (North America/Latin America Continental Championship)

Champion: Daniel Middlesworth

Deck Name: JC, Timeleap, Timeleap, Draw, Draw, Stand, Crit, JJ

G Unit
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
G-TD06/001EN
(x1)
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
Metapulsar, Huang-long
G-TD09/001EN
(x1)
Metapulsar, Huang-long
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Dragon
G-BT01/001EN
(x1)
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Dragon
Interdimensional Dragon, Faterider Dragon
G-BT02/005EN
(x1)
Interdimensional Dragon, Faterider Dragon
Chronodragon Nextage
G-BT04/002EN
(x2)
Chronodragon Nextage
Chronodragon Nextage
G-BT04/SR06EN
(x1)
Chronodragon Nextage
Highbrow Steam, Raphanna
G-BT07/022EN
(x1)
Highbrow Steam, Raphanna
Chronodragon Gear Groovy
G-CB04/003EN
(x2)
Chronodragon Gear Groovy
Interdimensional Dragon, Heteroround Dragon
G-CB04/008EN
(x2)
Interdimensional Dragon, Heteroround Dragon
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Revolution
G-FC02/007EN
(x2)
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Revolution
Retroactive Time Maiden, Uluru
G-FC03/042EN
(x1)
Retroactive Time Maiden, Uluru
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Grade3
Chronojet Dragon
G-TD06/003EN (x4)
Chronojet Dragon
Chronojet Dragon G
G-TD09/002EN (x4)
Chronojet Dragon G
   
Grade2
History-maker Dragon
G-TD06/007EN (x4)
History-maker Dragon
Upstream Dragon
G-BT04/018EN (x3)
Upstream Dragon
Steam Knight, Kalibum
G-BT04/083EN (x2)
Steam Knight, Kalibum
Delayed Blazer Dragon
G-CB04/006EN (x2)
Delayed Blazer Dragon
Grade1
Steam Maiden, Arlim
G-BT01/021EN (x4)
Steam Maiden, Arlim
Steam Breath Dragon
G-BT01/041EN (x3)
Steam Breath Dragon
Steam Scara, Gigi
G-BT01/042EN (x1)
Steam Scara, Gigi
Steam Maiden, Melem
G-BT05/022EN (x3)
Steam Maiden, Melem
Steam Maiden, Mesh-kia
G-CB04/011EN (x1)
Steam Maiden, Mesh-kia
Tick-away Dragon
G-CB04/023EN (x1)
Tick-away Dragon
   
Grade0
Luckypot Dracokid
G-TD01/019EN (x3)
Luckypot Dracokid
Chronovolley Rabbit
G-TD09/015EN (x2)
Chronovolley Rabbit
Chronotherapy Hamster
G-TD09/018EN (x4)
Chronotherapy Hamster
Heart Thump Worker
G-BT02/016EN (x4)
Heart Thump Worker
Tick Tock Worker
G-BT05/101EN (x2)
Tick Tock Worker
Steam Battler, Ur-Watar
G-BT05/103EN (x3)
Steam Battler, Ur-Watar
   

1st Runner-Up: Zhihui Ouyang

Deck Name: Might the trigger be with you

G Unit
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
G-TD06/001EN
(x2)
Interdimensional Beast, Metallica Phoenix
Metapulsar, Huang-long
G-TD09/001EN
(x1)
Metapulsar, Huang-long
Chronodragon Nextage
G-BT04/002EN
(x1)
Chronodragon Nextage
Chronodragon Nextage
G-BT04/SR06EN
(x1)
Chronodragon Nextage
Highbrow Steam, Raphanna
G-BT07/022EN
(x1)
Highbrow Steam, Raphanna
Chronodragon Gear Groovy
G-CB04/003EN
(x2)
Chronodragon Gear Groovy
Interdimensional Dragon, Heteroround Dragon
G-CB04/008EN
(x2)
Interdimensional Dragon, Heteroround Dragon
Chronodragon Nextage
G-CB04/Re:01EN
(x1)
Chronodragon Nextage
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Revolution
G-FC02/007EN
(x2)
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Revolution
Retroactive Time Maiden, Uluru
G-FC03/042EN
(x2)
Retroactive Time Maiden, Uluru
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
 
Grade3
Chronojet Dragon
G-TD06/003EN (x2)
Chronojet Dragon
Chronojet Dragon G
G-TD09/002EN (x4)
Chronojet Dragon G
Chronofang Tiger G
G-TD09/003EN (x1)
Chronofang Tiger G
 
Grade2
History-maker Dragon
G-TD06/007EN (x4)
History-maker Dragon
Upstream Dragon
G-BT04/018EN (x3)
Upstream Dragon
Steam Knight, Kalibum
G-BT04/083EN (x2)
Steam Knight, Kalibum
Delayed Blazer Dragon
G-CB04/006EN (x1)
Delayed Blazer Dragon
Grade1
Steam Sniper, Lishma
G-TD09/011EN (x1)
Steam Sniper, Lishma
Steam Maiden, Arlim
G-BT01/021EN (x4)
Steam Maiden, Arlim
Steam Breath Dragon
G-BT01/041EN (x4)
Steam Breath Dragon
Steam Scara, Gigi
G-BT01/042EN (x1)
Steam Scara, Gigi
Steam Maiden, Melem
G-BT05/022EN (x3)
Steam Maiden, Melem
Steam Maiden, Mesh-kia
G-CB04/011EN (x1)
Steam Maiden, Mesh-kia
Tick-away Dragon
PR/0254EN (x1)
Tick-away Dragon
 
Grade0
Steam Maiden, Uluru
G-TD01/018EN (x4)
Steam Maiden, Uluru
Luckypot Dracokid
G-TD01/019EN (x2)
Luckypot Dracokid
Steam Scara, Ka-lanma
G-TD06/015EN (x2)
Steam Scara, Ka-lanma
Heart Thump Worker
G-BT02/016EN (x4)
Heart Thump Worker
Vainglory-dream Gear Cat
G-BT02/069EN (x1)
Vainglory-dream Gear Cat
Tick Tock Worker
G-BT05/101EN (x2)
Tick Tock Worker
Steam Battler, Ur-Watar
G-BT05/103EN (x3)
Steam Battler, Ur-Watar
 

2nd Runner-Up: Richard Doan

Deck Name: Victor is MVP

G Unit
Meteokaiser, Victor
G-BT06/006EN
(x4)
Meteokaiser, Victor
Meteokaiser, Victoplasma
G-BT01/007EN
(x4)
Meteokaiser, Victoplasma
Meteokaiser, Vic-Ten
G-BT01/035EN
(x1)
Meteokaiser, Vic-Ten
Meteokaiser, Tribrut
G-FC01/036EN
(x1)
Meteokaiser, Tribrut
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Dark Element, Dizmel
G-FC03/051EN
(x2)
Dark Element, Dizmel
Metal Element, Scryew
G-FC03/050EN
(x1)
Metal Element, Scryew
Righteous Superhuman, Blue Prison
G-FC03/036EN
(x2)
Righteous Superhuman, Blue Prison
Grade3
Exxtreme Battler, Victor
G-BT01/008EN (x4)
Exxtreme Battler, Victor
Envoy of Righteousness, Crystaldevil
G-BT06/066EN (x3)
Envoy of Righteousness, Crystaldevil
   
Grade2
Cool Hank
G-BT01/017EN (x3)
Cool Hank
Extreme Battler, Sazanda
G-BT01/083EN (x3)
Extreme Battler, Sazanda
Starlight Hedgehog
G-BT01/084EN (x3)
Starlight Hedgehog
Extreme Battler, Arbarail
G-BT06/031EN (x4)
Extreme Battler, Arbarail
Grade1
Clay-doll Mechanic
BT01/062EN (x1)
Clay-doll Mechanic
Lady Cyclone
G-BT01/018EN (x4)
Lady Cyclone
Extreme Battler, Arashid
G-BT01/038EN (x4)
Extreme Battler, Arashid
Extreme Battler, Malyaki
G-BT06/032EN (x4)
Extreme Battler, Malyaki
Grade0
Red Lightning
BT02/074EN (x4)
Red Lightning
Extreme Battler, Runbhol
G-BT01/090EN (x1)
Extreme Battler, Runbhol
Drone Baron
G-BT01/093EN (x4)
Drone Baron
Extreme Battler, Break-pass
G-BT06/015EN (x4)
Extreme Battler, Break-pass
Regenbogen
EB08/033EN (x4)
Regenbogen
     

▲back to deckrecipe top