Card list

Bushiroad World Championship 2016 (Philippines)

Champion: Wenchester Sy

Deck Name: Pak Ganern

G Unit
Mythical Destroyer Beast, Vanargandr
G-BT04/006EN
(x4)
Mythical Destroyer Beast, Vanargandr
Goddess of the Firmament, Dione
G-BT04/032EN
(x2)
Goddess of the Firmament, Dione
Mythical Hellsky Beast, Fenrir
G-BT08/001EN
(x2)
Mythical Hellsky Beast, Fenrir
Sky-dome Battle Maiden, Hanasatsuki
G-BT08/013EN
(x2)
Sky-dome Battle Maiden, Hanasatsuki
Great Angel, Doom Brace
G-FC01/030EN
(x3)
Great Angel, Doom Brace
Goddess of Seven Colors, Iris
G-FC03/030EN
(x2)
Goddess of Seven Colors, Iris
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
 
Grade3
Mythic Beast, Fenrir
G-BT04/007EN (x3)
Mythic Beast, Fenrir
Mythic Beast, Fenrir
G-BT04/S05EN (x1)
Mythic Beast, Fenrir
Ice Crest Goddess, Svava
G-BT08/028EN (x2)
Ice Crest Goddess, Svava
Cosmic Regalia, CEO Yggdrasil
EB12/001EN (x2)
Cosmic Regalia, CEO Yggdrasil
Grade2
Boulder Fetter, Gjoll
G-BT08/029EN (x4)
Boulder Fetter, Gjoll
Battle Maiden, Kotonoha
G-BT08/057EN (x3)
Battle Maiden, Kotonoha
Regalia of Fate, Norn
EB12/012EN (x2)
Regalia of Fate, Norn
Twilight Regalia, Hesperis
PR/0129EN (x2)
Twilight Regalia, Hesperis
Grade1
Goddess of Decline, Hel
G-BT04/017EN (x4)
Goddess of Decline, Hel
Mythic Beast, Skoll
G-BT04/034EN (x3)
Mythic Beast, Skoll
Claimer Harry
G-BT04/076EN (x3)
Claimer Harry
Battle Maiden, Touka
G-BT08/058EN (x2)
Battle Maiden, Touka
Shackle Fetter, Gelgja
G-BT08/059EN (x2)
Shackle Fetter, Gelgja
     
Grade0
Battle Maiden, Kukurihime
BT10/073EN (x1)
Battle Maiden, Kukurihime
Dreaming Dragon
G-BT04/082EN (x2)
Dreaming Dragon
Stake Fetter, Thviti
G-BT08/015EN (x4)
Stake Fetter, Thviti
Fetter Creator, Van
G-BT08/061EN (x1)
Fetter Creator, Van
Goddess of Sound Sleep, Tahro
G-BT08/065EN (x3)
Goddess of Sound Sleep, Tahro
Regalia of Compassion, Eir
EB12/032EN (x4)
Regalia of Compassion, Eir
Regalia of Foredoom, Lot Angel
EB12/034EN (x2)
Regalia of Foredoom, Lot Angel
 

1st Runner-Up: Mark Gerald N. Murillo

Deck Name: Mark's Ghost Ship

G Unit
Pirate King of Secret Schemes, Bandit Rum
G-TD08/001EN
(x2)
Pirate King of Secret Schemes, Bandit Rum
Snow Element, Blizza
G-BT02/043EN
(x1)
Snow Element, Blizza
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
G-BT06/008EN
(x2)
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose
Ghostie Great King, Obadiah
G-BT06/037EN
(x2)
Ghostie Great King, Obadiah
Great Witch Doctor of Banquets, Negrolily
G-BT08/019EN
(x2)
Great Witch Doctor of Banquets, Negrolily
Pirate King of the Abyss, Blueheart
G-FC01/043EN
(x1)
Pirate King of the Abyss, Blueheart
Demon Sea Queen, Maread
G-FC03/007EN
(x3)
Demon Sea Queen, Maread
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon
G-FC03/043EN
(x2)
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
     
Grade3
Vampire Princess of Night Fog, Nightrose
G-TD08/004EN (x4)
Vampire Princess of Night Fog, Nightrose
Ghoul Dragon, Gast Dragon
G-BT06/009EN (x2)
Ghoul Dragon, Gast Dragon
Mighty Rogue, Nightstorm
G-BT06/083EN (x1)
Mighty Rogue, Nightstorm
 
Grade2
Pirate Swordsman, Colombard
G-TD08/006EN (x2)
Pirate Swordsman, Colombard
Witch Doctor of the Rotten Sea, Negrorook
G-TD08/007EN (x3)
Witch Doctor of the Rotten Sea, Negrorook
Earth Elemental, Pokkur
G-BT03/044EN (x1)
Earth Elemental, Pokkur
Witch Doctor of Languor, Negrolazy
G-BT06/019EN (x3)
Witch Doctor of Languor, Negrolazy
Skeleton Cannoneer
G-BT06/087EN (x2)
Skeleton Cannoneer
King Serpent
PR/0158EN (x1)
King Serpent
   
Grade1
John the Ghostie
BT06/067EN (x1)
John the Ghostie
Sea Strolling Banshee
BT13/037EN (x2)
Sea Strolling Banshee
Waterspout Djinn
G-BT06/020EN (x4)
Waterspout Djinn
Tommy the Ghostie Brothers
G-BT06/039EN (x4)
Tommy the Ghostie Brothers
Witch Doctor of Powdered Bone, Negrobone
G-BT06/040EN (x3)
Witch Doctor of Powdered Bone, Negrobone
     
Grade0
Undying Departed, Grenache
G-TD08/014EN (x1)
Undying Departed, Grenache
Good Luck Charm Banshee
G-TD08/017EN (x4)
Good Luck Charm Banshee
Rough Seas Banshee
G-TD08/018EN (x4)
Rough Seas Banshee
Assault Command, Carignan
G-BT06/092EN (x4)
Assault Command, Carignan
Mick the Ghostie and Family
G-BT06/094EN (x4)
Mick the Ghostie and Family
     

2nd Runner-Up: Ysrael O. Mendoza

Deck Name: Prism-Romance Sunshine Peter

G Unit
Lucky Rise, Elprina
G-FC03/021EN
(x1)
Lucky Rise, Elprina
Sailor's Medley, Nasha
G-FC03/044EN
(x2)
Sailor's Medley, Nasha
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
School Etoile, Olyvia
G-CB01/001EN
(x2)
School Etoile, Olyvia
PR♥ISM-Promise, Princess Labrador
G-CB01/002EN
(x2)
PR♥ISM-Promise, Princess Labrador
Celebrate Voice, Lauris
G-CB03/001EN
(x1)
Celebrate Voice, Lauris
PR♥ISM-Image, Sunshine Vert
G-CB03/002EN
(x4)
PR♥ISM-Image, Sunshine Vert
Hand in Hand, Leona
G-CB03/007EN
(x3)
Hand in Hand, Leona
Grade3
Brand-New-PR♥ISM, Garnet
G-CB03/009EN (x1)
Brand-New-PR♥ISM, Garnet
Brand-New-PR♥ISM, Garnet
G-CB03/S09EN (x1)
Brand-New-PR♥ISM, Garnet
PR♥ISM-Promise, Labrador
EB06/002EN (x2)
PR♥ISM-Promise, Labrador
PR♥ISM-Image, Vert
EB06/003EN (x4)
PR♥ISM-Image, Vert
Grade2
Ideal Walking Weather, Emilia
G-CB01/005EN (x3)
Ideal Walking Weather, Emilia
Admired Sparkle, Spica
G-CB01/007EN (x2)
Admired Sparkle, Spica
PR♥ISM-Promise, Princess Celtic
G-CB01/017EN (x4)
PR♥ISM-Promise, Princess Celtic
PR♥ISM-Promise, Celtic
EB06/005EN (x2)
PR♥ISM-Promise, Celtic
Grade1
Superb New Student, Shizuku
G-CB01/010EN (x1)
Superb New Student, Shizuku
Image Master, Kukuri
G-CB01/011EN (x4)
Image Master, Kukuri
Talent of Perseverance, Shandee
G-CB01/018EN (x2)
Talent of Perseverance, Shandee
PR♥ISM-Promise, Princess Leyte
G-CB01/020EN (x3)
PR♥ISM-Promise, Princess Leyte
PR♥ISM-Duo, Loretta
G-CB01/031EN-B (x3)
PR♥ISM-Duo, Loretta
PR♥ISM-Image, Clear
EB06/006EN (x1)
PR♥ISM-Image, Clear
   
Grade0
First Lesson, Akari
G-CB01/022EN (x1)
First Lesson, Akari
PR♥ISM-Image, Sunshine Clear
G-CB03/026EN (x4)
PR♥ISM-Image, Sunshine Clear
PR♥ISM-Miracle, Canary
EB06/030EN (x4)
PR♥ISM-Miracle, Canary
PR♥ISM-Miracle, Adria
EB06/031EN (x4)
PR♥ISM-Miracle, Adria
PR♥ISM-Miracle, Timor
EB06/033EN (x4)
PR♥ISM-Miracle, Timor
     

▲back to deckrecipe top