Card list

Bushiroad World Championship 2016 (USA/Illinois)

Champion: Duncan Yeung

Deck Name: TAHRO BUBBLE TEA

G Unit
Mythical Destroyer Beast, Vanargandr
G-BT04/006EN
(x4)
Mythical Destroyer Beast, Vanargandr
Goddess of the Firmament, Dione
G-BT04/032EN
(x1)
Goddess of the Firmament, Dione
Mythical Hellsky Beast, Fenrir
G-BT08/001EN
(x2)
Mythical Hellsky Beast, Fenrir
Sky-dome Battle Maiden, Hanasatsuki
G-BT08/013EN
(x1)
Sky-dome Battle Maiden, Hanasatsuki
Great Angel, Doom Brace
G-FC01/030EN
(x1)
Great Angel, Doom Brace
Beast-Slayer Military Deity, Tyr
G-FC03/012EN
(x2)
Beast-Slayer Military Deity, Tyr
Goddess of Seven Colors, Iris
G-FC03/030EN
(x3)
Goddess of Seven Colors, Iris
Air Element, Sebreeze
G-FC03/049EN
(x1)
Air Element, Sebreeze
Metal Element, Scryew
G-FC03/050EN
(x1)
Metal Element, Scryew
     
Grade3
Angelic Wiseman
BT14/066EN (x4)
Angelic Wiseman
Mythic Beast, Fenrir
G-BT04/007EN (x4)
Mythic Beast, Fenrir
   
Grade2
Witch of Grapes, Grappa
BT14/068EN (x4)
Witch of Grapes, Grappa
Earth Elemental, Pokkur
G-BT03/044EN (x3)
Earth Elemental, Pokkur
Flying Lapwing
G-BT04/071EN (x4)
Flying Lapwing
 
Grade1
Witch of Oranges, Valencia
BT14/071EN (x3)
Witch of Oranges, Valencia
Goddess of Decline, Hel
G-BT04/017EN (x4)
Goddess of Decline, Hel
Mythic Beast, Skoll
G-BT04/034EN (x3)
Mythic Beast, Skoll
Shackle Fetter, Gelgja
G-BT08/059EN (x4)
Shackle Fetter, Gelgja
Grade0
Witch of Big Pots, Laurier
TD13/017EN (x1)
Witch of Big Pots, Laurier
Witch of Big Pots, Laurier
BT10/078EN (x3)
Witch of Big Pots, Laurier
Fetter of Leather, Leyding
G-BT04/077EN (x1)
Fetter of Leather, Leyding
Dreaming Dragon
G-BT04/082EN (x2)
Dreaming Dragon
Stake Fetter, Thviti
G-BT08/015EN (x4)
Stake Fetter, Thviti
Goddess of Sound Sleep, Tahro
G-BT08/065EN (x4)
Goddess of Sound Sleep, Tahro
Regalia of Foredoom, Lot Angel
EB12/034EN (x2)
Regalia of Foredoom, Lot Angel
 

1st Runner-Up: Kevin Cho

Deck Name: Buddy call Sanctuary Guard Dragon

G Unit
Holy Dragon, Saint Blow Dragon
G-BT01/S01EN
(x2)
Holy Dragon, Saint Blow Dragon
Aerial Divine Knight, Altmile
G-BT04/S01EN
(x4)
Aerial Divine Knight, Altmile
Transcending the Heavens, Altmile
G-BT06/001EN
(x1)
Transcending the Heavens, Altmile
Holy Dragon, Sanctuary Guard Regalie
G-FC01/025EN
(x3)
Holy Dragon, Sanctuary Guard Regalie
Divine Knight of Rainbow Brocade, Clotenus
G-FC03/001EN
(x2)
Divine Knight of Rainbow Brocade, Clotenus
Holy Dragon, Laserguard Dragon
G-FC03/025EN
(x2)
Holy Dragon, Laserguard Dragon
Metal Element, Scryew
G-FC03/050EN
(x1)
Metal Element, Scryew
Dark Element, Dizmel
G-FC03/051EN
(x1)
Dark Element, Dizmel
Grade3
Blue Sky Knight, Altmile
G-BT06/SR01EN (x1)
Blue Sky Knight, Altmile
Sanctuary Guard Dragon
MT01/001EN (x4)
Sanctuary Guard Dragon
   
Grade2
Blaster Blade
TD01/005EN (x4)
Blaster Blade
Knight of Twin Sword
G-TD02/006EN (x2)
Knight of Twin Sword
Favored Pupil of Light and Dark, Llew
G-BT06/024EN (x4)
Favored Pupil of Light and Dark, Llew
Sage of Salvation, Benon
G-CMB01/016EN (x4)
Sage of Salvation, Benon
Grade1
Holy Knight Guardian
G-BT01/011EN (x4)
Holy Knight Guardian
Hidden Sage, Miron
G-BT02/022EN (x2)
Hidden Sage, Miron
Sword of Hope, Richard
PR/0111EN (x3)
Sword of Hope, Richard
Laurel Knight, Sicilus
PR/0168EN (x4)
Laurel Knight, Sicilus
Soniccgal
PR/0263EN (x1)
Soniccgal
     
Grade0
Shining Knight, Millius
G-TD02/014EN (x1)
Shining Knight, Millius
Margal
G-TD02/019EN (x4)
Margal
Bringer of Dreams, Belenus
G-BT02/011EN (x4)
Bringer of Dreams, Belenus
Floral Paladin, Flogal
G-BT06/051EN (x4)
Floral Paladin, Flogal
Flash Player, Niviane
G-CMB01/035EN (x4)
Flash Player, Niviane
     

2nd Runner-Up: Timothy Emerson

Deck Name: #UndeadLivesMatter

G Unit
Pirate King of Secret Schemes, Bandit Rum
G-TD08/001EN
(x1)
Pirate King of Secret Schemes, Bandit Rum
Ghostie Great King, Obadiah
G-BT06/037EN
(x1)
Ghostie Great King, Obadiah
Loved by the Seven Seas, Nightmist
G-FC02/020EN
(x1)
Loved by the Seven Seas, Nightmist
 
Grade3
Seven Seas Sage, Plegeton
G-FC02/043EN (x2)
Seven Seas Sage, Plegeton
     
Grade2
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
G-BT06/086EN (x4)
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade
Seven Seas Pillager, Nightspinel
G-BT08/087EN (x4)
Seven Seas Pillager, Nightspinel
   
Grade1
Greedy Mimic
G-TD08/010EN (x4)
Greedy Mimic
Evil Shade
BT02/051EN (x3)
Evil Shade
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
G-BT06/089EN (x4)
Seven Seas Helmsman, Nightcrow
Witch Doctor of the Seven Seas, Raistutor
G-BT08/091EN (x4)
Witch Doctor of the Seven Seas, Raistutor
Skeleton Assault Soldier
G-BT08/092EN (x4)
Skeleton Assault Soldier
     
Grade0
Knight Spirit
BT02/052EN (x4)
Knight Spirit
Rough Seas Banshee
BT02/055EN (x4)
Rough Seas Banshee
Performing Zombie
BT17/136EN (x4)
Performing Zombie
Seven Seas Apprentice, Nightrunner
G-BT06/091EN (x4)
Seven Seas Apprentice, Nightrunner
Rookie Pirate, Gina
G-BT08/093EN (x1)
Rookie Pirate, Gina
Cody the Ghostie
G-BT08/094EN (x4)
Cody the Ghostie
   

▲back to deckrecipe top